HABERLER

2016 HABERLERİ

ÇED VE PTD NEDİR; NEDEN GEREKLİDİR 6.8.2016

25.11.2014 Tarih ve 29186 Sayılı Resmi Gazete’de Yayınlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nde Tesisler; kapasitelerine ve faaliyet konularına göre EK-1 ve EK-2 listesi olarak ayrılmıştır. EK-1 Listesinde olan Faaliyetler ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Raporu hazırlatarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunar ve ÇED OLUMLU BELGESİ alır. EK-2 Listesinde olan faaliyetler PTD (Proje Tanıtım Dosyası) hazırlatarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunar ve ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR BELGESİ alır. EK-1 ve EK-2 Listelerinde olmayan firmalar; Proje Özet Formatında Rapor Hazırlatarak ÇED Kapsam Dışı yazısı almalıdır.

ÇED Raporu ve PTD Faaliyet başlamadan veya kapasite artışlarında hazırlatılmalıdır. Aksi taktirde Çevre Mevzuatı Kapsamında yüksek rakamlarda cezalar uygulanmaktadır. Bu duruma düşmemek için gerekli olan çalışmalar yapılmalıdır.

HAVA KALİTESİ MODELLEMESİ 6.8.2016
           Hava kalitesi modelleme çalışmaları, İKONİA ÇEVRE MÜH. DAN. İŞ SAĞ. VE GÜV. ÖLÇ. HİZM. İNŞ.  ORM. MAD. HAR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından lisanslı olarak kullanılmakta olan “Lakes Environmental AERMOD View” dağılım modeli vasıtasıyla yürütülmektedir. 
           Model,  zaman içerisinde değişen gerçek zaman verilerini baz alarak saatlik, günlük ve yıllık YSK değerlerini tahmin edebilen en gelişmiş bilgisayar modellerinden birisidir. Model, izole bacalardan kaçak kirleticilere kadar değişik (nokta, hacim, alan) pek çok farklı yayılım modeli hesaplamasını bünyesinde barındırmakta, ayrıca herhangi bir endüstri bölgesindeki kaynaklardan çıkan kirleticilerin uğrayabileceği aerodinamik dalgalar, türbülans ve benzeri olayları da göz önüne almaktadır.
AERMOD View modeli, kullanıcı tarafından tanımlanan bir ağ sisteminde çalışmakta, hesaplar ağ sistemini oluşturan her bir alıcı ortam elemanının köşe noktaları için yapılmaktadır. AERMOD View modelinin kullanıldığı ağ sistemi, polar veya kartezyen olarak tanımlanabilmekte, ayrıca ağ sistemi dışında da ayrık alıcı noktalar belirlenerek, bu noktalarda daha detaylı hesaplar yapılabilmektedir. Modelde engebeli araziyi göz önüne almak için de bir seçenek bulunmaktadır. AERMOD View modeli aşağıda belirtilen dört değişik veri türünü kullanmaktadır:
  • Rüzgar yönü, rüzgar hızı, sıcaklık, Pasquill kararlılık sınıfı, karışma yüksekliği, (kullanıcının seçimine bağlı) rüzgar profili eksponenti ile potansiyel dikey sıcaklık farkını içeren saatlik meteorolojik veri seti
  • Alıcı ortam olarak tanımlanan ağ sistemindeki her bir elemanın koordinatları ve yüksekliği
  • Kullanıcı tarafından tespit edilen bir başlangıç noktasına göre belirlenen kaynak koordinatları, kaynak yüksekliği, çapı, kirletici hızı, sıcaklığı ve debisini içeren kaynak verileri
  • Modelde ayrıca, kullanıcının opsiyonuna bağlı birçok program kontrol parametresi bulunmaktadır.
    Model çıktıları, inceleme alanının bütünü için dağılım haritaları hazırlanmasına olanak tanıyacak yapıdadır. Böylelikle, yörenin hava kalitesini değişik senaryolar (ör. değişik arıtma koşulları, farklı kirletici kaynaklar veya değişen mevsimsel şartlar) altında değerlendirmek mümkün olmaktadır.
.
05 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri... 5.6.2016
5 Haziran çevre günü etkinlikleri çerçevesinde, Konya da düzenlenen etkinlikte halk büyük ilgiyle duyarlılığını gösterdi. Konya valisinin konuşması ile açılan etkinlik öğrencilerin gösterileriyle devam etti. Program sonunda ödül töreni düzenlendi. Sergi açılışı ve fidan dağılımı yapılarak program sona erdi.
İkonia Çevre Web Sitesi Yenilendi... 3.6.2016
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için web sitemizi yeniledik. İletişim linkinden bize ulaşabilir, Teklif başvurusunda bulunabilirsiniz.
 
İlginize Teşekkür Ederiz.
Çevre Görevlisi 14.4.2016
“İşletmelerin üretim veya prosesleri sonucu çevre kirliliğine neden olan ve/veya neden olabilecek ve Çevre Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan düzenlemeler uyarınca denetime tâbi tesislerin faaliyetlerinin mevzuata uygunluğunu, alınan tedbirlerin etkili olarak uygulanıp uygulanmadığını değerlendiren, tesis içi yıllık denetim programları düzenleyen görevli”dir.
Çevre Kirliliği 14.3.2016
Çevrenin İnsanların kendi elleriyle doğal olmayan bir şekilde tahrip edilmesi ve bozulmasıdır.  Canlı ve cansız varlıkların hayati aktivitelerini olumsuz etkileyen; doğal olmayan sonradan ortaya çıkan maddelerin bu canlı ve cansız öğelerin niteliklerini bozan yabancı maddelerin hava, su, toprağa yoğun bir şekilde karışması olayıdır.
BİZE ULAŞIN
Nakipoğlu Mahallesi İstanbul Caddesi Fatih İş Merkezi No:72/2 Karatay / Konya
(0332) 235 25 00
bilgi@ikoniacevre.com
© tüm Hakları Saklıdır. İkonia Çevre Mühendislik